All for Joomla All for Webmasters

Карієс і з чим його їдять.

У статті хотілося б дати доступні відповіді на такі питання як:
1) Чому зуб зруйнувався, а не болить (на прикладі будови)?
2) Чому в зубі ніби й дірки немає і болю немає, а мені його стоматолог розсверлив і пломбу поставив.
3) Простенькі поради по збереженню здоров’я зубів.

1467661374157494109

Власне емаль — найтвердіша тканина в людському організмі, складається з мінеральних речовин (96-97%) і незначної кількості органічних компонентів. У ній немає нервових закінчень і вона не регенерує.
Дентин — знову ж безклітинна тканину, яка визначає форму і будову зуба, вміст мінеральних речовин вже менше ніж в емалі (70%), 20% органіки (переважно колаген), 10% води.
Пульпа зуба (т.зв. нерв) — судинно-нервовий пучок, що забезпечує безліч функцій, в тому числі харчування, захист (імунітет), чутливість (рецепторна).
Цемент зуба — тканина, що нагадує за структурою кістка, тільки без судин. Складається на 70% з мінеральних речовин і на 30% з органіки. Здійснює зв’язок зуба з кісткою щелепи за рахунок періодонтальних зв’язок, що здійснюють рецепторну функцію (сприйняття жувального тиску: багато хто пам’ятає те відчуття, коли в пориві жування між зубами потрапляє який-небудь твердий шматочок / кісточка і щелепи миттєво розпрямляються від неприємного відчуття) і амортизує (у зуба є невелика рухливість в межах лунки, якій, до речі, не володіють імпланти).
Власне, за рахунок того, що емаль не болить, а в дентині так само немає нервових закінчень, зуб може не хворіти аж до пульпіту.

1467661398143440300

Карієс починається з того, що на зубі фіксується конгломерат бактерій, які переробляючи вуглеводи з їжі виділяють кислоти. Кислоти вступають в реакцію з мінеральними речовинами емалі зуба, вона послаблюється, а потім і руйнується, так починається карієс; кислоти з соків, газованої води і т.п. відмінно допомагають бактеріям в їх нелегкій справі. При карієсі зуб може не давати про себе знати або іноді боліти від кислого, солодкого і температурних подразників. Далі процес посилюється в міру проникнення бактерій все глибше.

При пульпіті зуб починає хворіти від холодного і гарячого (біль проходить протягом 15-30 хвилин і більше після усунення подразника), так само характерна ознака — наявність мимовільних болів у вечірній і нічний час. За рахунок того, що при запаленні нерва він збільшується в розмірі (набрякає), і за умови того, що знаходиться він в замкнутому просторі виникає біль від здавлення нерва. Якщо перечекати деякий час (тиждень, два — місяць) нерв гине, біль проходить. У каналах залишається розпад ( «гній»), поступово інфекція доходить до верхівки кореня зуба (на картинках знизу) і благополучно виходить за його межі, починаючи розплавляти кістка, в якій знаходиться зуб (періодонтит).
При періодонтит болю (дискомфорт) виникають при жуванні, може спостерігатися рухливість, свищ ( «прищик») на яснах в області причинного зуба. Хронічний процес може не давати про себе знати досить тривалий час (місяці — роки), але в один прекрасний момент (прохолов, продуло, викупався в море / озері) він може дати загострення і неабияк розболітися.
А далі вже періостит (флюс) — запалення кістки з набряком і асиметрією особи. Якщо думаєте, що далі вже нікуди, то ви помиляєтеся. Далі гірше, але не будемо про це поки що.

Чому часто зуб на кшталт здоровий і не болить і дірки немає, а стоматолог наполягає на його лікуванні?

1467661427164099050

На даному фото видно, що порожнини як такої немає, але крізь емаль просвічує чорнота — дентин, просочений пігментами і бактеріями, які в тепличних умовах благополучно бурять зуб в напрямку нерва. Дентин в такому випадку стає як масло і знімається пластами, так що доводиться досить сильно сікти уражені тканини, що призводить до сильної втрати тканин зуба.

В якийсь момент, в емалі зуба з’явилася невелика щілина, в цю щілину благополучно потрапили бактерії з порожнини рота (в якій їх величезна кількість). Потім чоловік почав добре чистити зуби, щілину в емалі не збільшувалася, а завдяки фтору із зубної пасти / води / продуктів емаль ще й зміцнилася і далі не захотіла руйнуватися. Але тому що бактерії вже потрапили в закриті умови (для найагресивніших мікроорганізмів необхідно відсутність кисню) без доступу кисню, з наявністю органіки і води, та ще й температура 36.6С, вони благополучно «плодилися і розмножувалися» попутно під’їду дентин, фарбуючи його в непривабливий коричнево-чорний колір.
При більш активному перебігу карієсу, коли емаль зруйнована більше і є доступ в каріозну порожнину можуть бути больові відчуття від солодкого, холодного, кислого і просто за рахунок того, що їжа потрапляє в каріозну порожнину. Так само приєднується і неприємний запах з рота — в цьому випадку людина зазвичай йде до лікаря і лікує карієс.
Так само досить підступним є карієс між зубами: застряє їжа, підгнивати, бактерії її їдять і попутно руйнують емаль зуба.

1467661455129090457

На знімку чітко видно, що справа тканини зуба набагато щільніше, ніж зліва (обведено), тому що зліва є вже карієс, але на жувальній поверхні все нормально і зуб ніби як і здоровий, але конкретно на цьому знімку з імовірністю 90% нерв вже загинув і турбує пацієнта найімовірніше або дискомфорт в області зуба, або неприємний запах з рота.

Поради щодо збереження здоров’я зубів:
Перше і всім відоме — чистка зубів. Якщо з гігієною все погано, можна почати хоча б з чищення раз в тиждень (не жартую) і потихеньку дійти хоча б до 1 разу на день. Спочатку ясна можуть сильно кровить, хворіти, не лякайтеся. У 99% случає це результат тривалого знаходження нальоту на яснах, що призвело до їх запалення і кровоточивості. Буквально за 3-4 дні без нальоту ясна відновляться (якщо звичайно там наліт, а не масивні відкладення Назубних каменю).
Друге: полоскання. Звичайні полоскання після прийому їжі / соків / газованої / солодкого. Після прийому їжі прополощіть рот водою / чаєм без цукру, це видалить залишки їжі і нейтралізує різні кислоти.
Третє: якщо з гігієною справа налагоджується погано, обмежте кількість вуглеводів, особливо липких цукерок, льодяників, солодких газованих напоїв, вони є улюбленою їжею для каріесогенних бактерій.
Четверте: більше твердої їжі (овочі, фрукти, яблука, морква). Вона сприяє як додатковому видаленню нальоту з зубів, так і зміцненню ясен. А в дитячому віці ще і правильному формуванню і зростанню щелепи дитини.
П’яте: молочне. Найбільш добре кальцій засвоюється з молочних продуктів: сир, сметана, сир. Що додатково збільшує опірність емалі зубів до карієсу.
І шоста: профілактичні огляди і професійна чистка зубів. Ні в якій мірі не збираюся рекламувати будь-які послуги в стоматології, але теза «простіше запобігти, ніж лікувати» ніхто не відміняв. Дізнайтеся у своїй поліклініці за місцем проживання, можливо вам належить проведення безкоштовної проф. 1-2 гігієни рази в рік (у нас в державній поліклініці дітям проводиться безкоштовна проф чистка 2 рази в рік). Як тільки ви вилікували всі зуби (чи у вас все тож нормально) не скупіться і проводите собі два рази на рік (кому-то можна і частіше, комусь рідше) проф. чистку. В цю процедуру входить: зняття м’якого нальоту, назубних відкладень (камінь) і покриття кальцій і фтор-містять препаратами. Додатково зміцнюються зуби, ясна, дихання свіже і менше шансів розвинутися карієсу. Плюс в процесі чистки можна виявити початкові карієси, які лікуються безболісно навіть без анестезії, швидко і з мінімальною втратою здорових тканин.

 

Comments are closed.